SEN VE BEN / MELDA ZİREK

Sen ve Ben
Hava kararmak üzereydi. İskeleye doğru yürürken, ıssızlığı ardımda bırakıp yeni sevda sözcükleri biriktirip zuladaki tüm kelimeleri gün yüzüne çıkararak el ele deniz motoruna bindik. Bir yandan rüzgar, bir yandan da elleri; saçlarımı okşuyor, şairin de dediği gibi dağılan yalnızlığımı düzeltiyor, ardı arkası kesilmeyen sevda cümlelerini sıralıyordu, gözlerime bakarak.
İyot kokusu tüm genzimi yakıyor, boğazım düğümleniyor, kelimeler ciğerlerimde birikiyordu. Ard arda irili ufaklı, cılız tombul sessiz hırçın onlarca kelime. Gökyüzü bir kararıp bir açıyor, deniz şişen kumlara ve içinde oynaşan balıklara gebe bizi karşı yakaya savuruyordu.
Gri tozları üstüne bulamış insanlar sisin ardından bizi gözetliyor, sıtmaya tutulmuş hastalıklı bedenler yan yana dizilmiş, ağızlarındaki kekeme türküyü zorla söylüyorlardı. Kurutulmuş deniz yıldızları teknelere serilmiş gecenin şavkında gökteki yıldızlara göz kırpıyordu.
Sahile vuran deniz anaları iğreti bir ölümü gözler önüne seriyordu. Kim bilir ne zaman kimler tarafından içilmiş içi boş şişeler su yüzünde intihar etmiş kadının sudan şişerek yüzeye çıkması gibi sallanıyordu.
Oysa belki de en mutlu olmam gereken andı. Saçlarım taze gelin özeniyle usulca okşanırken en büyük hazzı yaşamam gerekiyordu. Çarpıklıkları, iğretileri, kaypaklıkları, siyahlığı görmemeliydim. Kent şu an eflatundu. Ve onu karartmamalıydım. Ellerini çiçeklerle bezeyip baharı koklamalıydım .
Erguvan çiçekleri su yüzeyinde yüzmeli, baharda açan badem çiçeği ile harmoni oluşturmalıydı. Sevişken deniz kızı kuyruğunu suya çarptıkça etrafa sevdayı fışkırtmalı, nefesinin ve tokluğunun sesi tüm kentte gezinmeliydi. Oysa şimdi ben kendimden aciz, kendime batırdığım kim bilir kaç tane deniz kestanesinin iğnelerinin ağırlığı altında sudan korkan deniz kızı gibi kurumayı bekliyorum.
Melda Zirek

Esrik,yitik bir ses çok uzaklardan kulağıma süzülür.Beni alır,sürükler.Uzaklara,çok uzaklara.

Vivaldi…Dört mevsim.Tınısı,piyanoya her atılan darbe,yüreğimin ritmini düzenler.Bozulan ruhumun ayarları tekrar yapılanır.

Sol anahtarı koyulur baş ucuma.O anahtarla yüreğimin en derin kapısı aralanır.En sessiz odalar alevlenir.O anahtar sayesinde yüreğimin tüm odaları havalanır,nefes alır,durulur.Anahtarın ucuna takılan türlü anahtarlıkların çıngırağı kulaklarımı dinlendirir.Alırım elime,bir yanımda Vivaldi bir yanımda bitmeyen konçertolar,halay havasında boşlukta süzülürüz.

Www.meldazirek.com

Bunları da sevebilirsiniz.