SUSUZ BİR YOSUNUM

139078-sanat-seksi-1

Susuz bir yosunum iri kayaya sıkışan. Havadan dalgalar çarptıkça köpürüyor kaygan bedenim.Bir iki sert dalga daha çarparsa kurtulurum belki beni ezen eriten kayadan.
Geceler olur, gündüzler homurdar yerine geçmek için. Bal kokulu sabahlar çöker kollarımın arasına.Ellerim kaygan, yorgun, tırtıklı…Bekliyor yalnız yaklaşan geceyi.
Sessiz çığlığımla birlikte eleleler…
Bazen kanırtasım gelir içimi.Yakasım.Ateşleyip,fitillleyip,pini çekesim.İçimdekilerin dışarı çıkması için patlamaya hazır içi dolu anı ve hüzün torbasının saçılmasına izleyici kalasım.Domino taşı gibi istiflediğim yaşam modellerimin teker teker yıkılışına izleyici kalasım gelir bazen.İçimdeki kadının yıkılışı anındaki yıkımını görmemek için kapasam da gözlerimi, sesini duyarım.Usulca ağlayışını…Hiç kimsenin duymaması için, içinden ağlayışının ortağı oluverir,ortasında oluveririm içimdeki kadının.Bakarım uzun uzun ardından.İçimdeki kadın, gözlerini dikmiştir uzağa,bilmediği ta en uzağa.Devamını göremez.Ufuk çizgisi ayırmıştır onu bildiklerinden.Bildikleriyle bilmedikleri bu çizginin sağı ve soludur.Bu çizgi kadının koludur.Kolları savrulur.
Engin ve derin sularda boğulan yosunum şimdi. Kollarım savrulmuş; bir bakıyorum tuzlu midyenin gövdesinde, bir bakıyorum deniz kestanesinin iğneleri arasında…
Jiletin soğuk metali ayak bileklerimde gezinirken bende uyandırdığı hazla karışık yitiriliş kaygısı, kendini bir süre sonra boş vermişliğe bırakacak.
Damlalar yerini durdurulamayacak, önüne geçilemeyecek bir yoğunluğa bırakacak. Parkelerin arasına usulca sızan kırmızı birikinti ne güzel bir mozaik oluşturuyor. Kızıl ve kahvenin uyumu… Diyesim gelir.İçimdeki ölü kadını tekrar diriltirim ardından.Onu okşarım,usulca.Ninniler söylerim.Gözlerinin içine bakar sıcacık bir gülümsemeyle taaa bebeklerinin o minicik gözbebeklerinin içine bakarım.Onu tekrar içimde büyütmeye başlarım.Sallarım,sarmalarım,içime alırım.Giderek yalnızlaşan kadının etrafını sevda sözcükleri donatır,şiir sarhoşu yaparım.Kafası bir dünya olunca patlatırım baba bir şiir daha hüzün sarhoşu yaparım.Hüznüyle elele şiir sarhoşu bu kadını alır sokaklara taşırım.Kalabalık ama yalnı sokaklara.Tanımadığı,bilmediği insanların arasından geçerkenki sıcak yüreğinin elinden tutarım.Onu asla bırakmam.Hele yalnız asla.İçimdeki bütün kadınları seviyorum dediğim gibi.En çok yalnız olanı,belki de en çok hüznünü dorukta yaşayanı.Yada mutlu olanı.Çocuk ruhlu olanı.Ağlayan kadını.Kızan.Kavgacı.İç açıcı.İç acıtıcı.Sıkıcı kadını.Evet en çok içimdeki sıkıcı kadını seviyorum belki de .Ona şaklabanlıklar yapmayı.Güldürmeye çalışmayı.Onu bunu bilmiyorum ama ben içimdeki kadınların hepsini aynı ölçüde seviyorum.Çünkü içimdeki kadınların herbiri dışardaki kadınlar gibi… MELDA ZİREK/ BULANTI

Bunları da sevebilirsiniz.