Yavanım bugün tadım yok- Melda Zirek/Uçurtmalar Kirlenmez

0_7c758_bb8f3e17_xlTadımlık bir aşkın, damaktaki kekremsi tadındaydı belki de sevgimiz. Azıcık dimağda kalan… Gurmenin yüzündeki pis gülümsemeye sebep olan…
Yavanım bugün, tadım yok…
Yavan bir his var içimde…
Oysa güne çok zinde başlamıştım. Heyecandan uyuyamamıştım, günün ilk ışıkları gözeneklerimden içeri sızmıştı usulca. Yani bildik, tandık hisler bunlar. Sende, onda, onlarda da olan… Sevinçten uyuyamazsın. Aklına türlü hatıralar gelir. Art arda sıralanır. Sırası gelen her bir hatıra aklın sahnesinde oynamaya başlar. Film gibi seyrederken, çekirdek çitlemek, patlamış mısır yemek felan istersin. Bunlar güzel şeyler… Korkma!
Peki bu his neyin nesi? Yalnızlığın ayak sesleri… Koskoca kentte yalnızlığı ile el ele, kol kola dolaşan burukluğun hissi. Hayallerinin ötesinde yaşayan, gerçeklerin bungunluğundan sıyrılmaya çalışan yavan yalnızlık. Rengârenk şekerlemenin içine balıklama atlamak isteyen tatsız bir yalnızlık sanırım.
“Kamburu çıkmış çaylak
Dolanıyor etrafta aylak aylak…”
Tabir tam da bu bence.
Sırtımdaki onca yüke aldırış etmeden, onca fikre, onca fikirsizlere, savaş kaçkınlarına, el açanlara, kulak tıkayanlara, panzerlere, tomalara, yitip giden madencilere, açlara, sefillere … ve daha nicelerine aldırmamaya çalışarak, kendimce, kendimi kandırarak yavanlaşıyorum.
Senden uzak bir şehirde uzayıp giden bir yalnızlık bu.
Tadı yok, adı yok. Yeri yurdu yok. Notası yok. Rotası yok…
Pusulanın ibresi yok. Yönüm yok. Dedim ya yavanım bugün tadım yok…
Melda Zirek

Bunları da sevebilirsiniz.