YAZAR MELDA ZİREK

Yazar Melda Zirek, Almanya’ nın liman kenti Hamburg’ta doğdu. Orta ve lise öğrenimini Muğla’ da tamamladı. Yazar, İstanbul üniversitesi Diş Hekimliği Fakultesi Diş Protez mezunudur. Ve Anadolu Üniversitesi Turizm Otelcilik ve İşletme bölümü öğrencisidir. Uzun süre Türkiye’nin büyük seyahat acentelerinde Almanca ve Türkçe rehberlik, organizasyon ve kültür programcılığı yapmıştır. Üniversite’de birçok dergide öykü ve şiirleri yayınlandı.İlk romanı BULANTI’da uyuşturucu kuryesi Neslihan’ın yaşam mücadelesini kaleme aldı.Büyük kentin üzerindeki baskısını, bunalımlarını,eşinden ayrıldıktan sonra hayatta kalma ve biricik kızını babasından geri alma mücadelesini. Ardından ikinci romanı PALA .Almanya’ya giden ilk işçilerden Altan’ın hayat hikayesi.Yazar kendi babasını romanın ortasına oturtup etrafında ağ örmeye başladı.Kültürel çatışmayı,1930 ila 1950 yıllar arasındaki Türkiyenin sosyo- ekonomik durumu ve halkın ne şekilde etkilendiğini. Ve 80’ler. Almanya –Muğla arası mekik dokuyan ,araba düşkünü,maceraperest bir adamın yaşamını konu alan kitap trajikomik betimlemeleri ile okuyucu tarafından ilgi gördü.Ardından üçüncü kitabı JÖLE KADINLAR. Öykü,deneme ve şiirle harmanlanmış kitap, her ne kadar kadınları kapsıyormuş gibi gözükse de küçük yaştaki damatlar,başarısız iş adamları,hayatı sorgulayan erkeklere de değindi.Evet jöle kadınlar kalıbına sığmayan kadınların hikayeleriyle dolu.Yazar, Türkiye’nin ulusal gazetelerinde yer aldı. Radikal, Cumhuriyet, Sabah, Vatan, Milliyet, Yeni Asır…Ve tüm yerel gazetelerde.Türk kadın yazarlar kategorisinde Türkiye’nin büyük kadın yazarlar arasında adı listeye girdi ve tescillendi.Ardından dördüncü roman VİCDAN MANİFESTOSU.Kore gazisi Osman Bektaş’ın gerçek hayat hikayesin( savaş dönemi birebir gerçek)den yola çıkılarak ortaya çıkan roman, 1950 İstanbul ve Gaziantep’i günümüze kadar sürüklerken okuyucuyu da içinde sürüklemeyi başarmış, tarihi roman niteliğinde.
Kültür Bakanlığı, Sıtkı Koçman üniversitesi ve Ticaret odasının düzenlediği “Yüz yılın yüz kadını” projesinde yüz kadından biri seçildi. Kültür Bakanlığı bunun üzerine ölümsüzleştirmek adına ansiklopedi çıkarttı. Muğla Devrim gazetesi, gazeteciler cemiyetinden onur ödülü aldı.
Beşinci romanı UCURTMALAR KIRLENMEZ Postiga Yayınları tarafından okuyucuyla buluştu.Katı atık toplayıcısı, halk dilinde “kağıtçı” ların hayatını baz alan yazar, kağıtçılarla uzun zaman vakit geçirmiş, yaptığı röportajlardan etkilenerek yarattığı hayali karakter Tahir’in metropol şehir İstanbul’daki mücadelesini kimi zaman sert bir dille yansıtmıştır. Ve aşkın ihanetle mi? yoksa güzellikle mi ? sonuçlanacağının sınandığı romanda, kesmekeş kentin gorünmeyen arka sokaklarinda yaşananlar, ask, ihanet, yalnizlik, yasam mücadelesi,öfke ile sorgulanan hayatin getirileri ve götürülerini usta ve akıcı bir dille anlatmayı başarmış yazarın romanı okuyucuyla buluşmuştur.

Bunları da sevebilirsiniz.